امروز شنبه  ۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
سعید محمدی در رادیو گفت‌وگو:
سعید محمدی در رادیو گفت‌وگو:

بازگشت امام به کشور سرآغاز تحولات نظام بین‌الملل بود

مشاهده ۱۱۴
۱۴۰۲/۱۱/۱۱- ۱۲:۱۶
تعداد بازدید:114

سفیر سابق ایران در کره بازگشت امام به ایران را حادثه‌ای بزرگ دانست که توانست یک رژیم را تغییر دهد و نظام بین الملل را نیز دستخوش تحولات اساسی کند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، رضا سعید محمدی در مصاحبه با برنامه صبح وگفتگو با بیان این که دهه فجر با یوم الله ۱۲ بهمن شروع می‌شود و به یوم الله ۲۲ بهمن ختم می‌شود، گفت: باید نام ایام الله را بر این دو روز نهاد.

وی با بیان این مطلب افزود: محمدرضا شاه در روز ۲۶ دی ۵۷ از ایران خارج شد اما خطاب به خبرگزاری‌های جهان اعلام کرد که در اولین فرصت به ایران باز می‌گردد.

سعیدمحمدی گفت: امام (ره) همه مردم ایران را پشت سر داشته و هر آن چه می‌گفتند عملی می‌شد و در حقیقت با پیام خود رژیم پهلوی را در عمل انجام شده قرار می‌دادند؛ اما هر قدمی‌که به جلو می‌گذاشتند، رژیم شاه یک قدم به عقب باز می‌گشت و بازگشت امام (ره) به کشور یک نقطه عطف در تاریخ تحولات بین‌المللی بود و تاثیر عمیقی در نظام حاکم بر روابط بین الملل داشت.

این استاد دانشگاه بازگشت امام (ره) به ایران را حادثه‌ای بزرگ دانست که توانست یک رژیم را تغییر دهد و نظام بین الملل را نیز دستخوش تحولات اساسی کند و پس از استقرار نظام حوادث مهمی در عرصه روابط بین‌الملل اتفاق افتاد.

سعید محمدی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو این تحولات را موجب توازن قوا در منطقه و جهان دانست و افزود: فروپاشی شوروی و پایان جنگ سرد تا حدی محصول انقلاب اسلامی ایران بوده و البته دلایل دیگر هم دخیل بوده است.

بازگشت امام (ره) به ایران باعث هم بستگی بیشتر ملت ایران و تکمیل اعضای شورای انقلاب و جلسات منظم بود و از طرفی تعیین دولت موقت و حمایت مردم شکل گرفت و این ورود یک رخنه در صف نظامیان پدید آورد و سران ارتش نیز تردیدهایی در دل راه دادند.

وی با اشاره به تاثیر این ورود در حوزه عاطفی گفت: این مسئله بر تسریع سقوط رژیم پهلوی و پیروزی مردم در ۲۲ بهمن تاثیر داشت.

سعید محمدی با بیان این که امام (ره) بر اساس معیارها و شناخت دقیق از ایران بازگشتند، گفت: حتی نیروهای انقلابی مخالف سفر امام (ره) بودند و با پیغام‌های مکرر سعی داشتند امام (ره) را از این سفر منصرف کنند تا زمانی که موقع انحلال ارتش فرا برسد چون ارتش را یک خطر می‌دانستند.

وی با اشاره به این که گروه مذکور تلاش داشتند ارتش منحل شود و امام (ره) باید تا آن زمان سفر خود را به تعویق اندازند، خاطرنشان کرد: امام (ره) تصمیم خود را گرفته بود تا به محض سقوط محمدرضا شاه، به ایران باز گردند و شرط‌شان نیز همین بود. ولی شاه شورای سلطنت را تشکیل داد و از ایران خارج شد ولی بختیار در ۹ دی به عنوان نخست وزیر انتخاب شد که ۱۷ روز قبل از فرار شاه می‌باشد.

سعید محمدی یادآور شد: امام (ره) بعد از این که شاه فرار کرد، عزم نمودند تا به ایران باز گردند و در یک مصاحبه کوتاه این عزم را به میهن ابراز کردند و تاکید داشتند از همه ملت ایران تشکر می‌کنم و در اولین فرصت به ایران باز خواهم گشت.

امتیاز شما