امروز دوشنبه  ۱۵ خرداد ۱۴۰۲

نیروی کار؛ بخش فراموش شده در جورچین «جهش تولید»

مشاهده ۸۶۳
۱۳۹۹/۰۵/۲۶- ۰۷:۴۷

برنامه رادیویی «راه حل» درصدد است تا با نگاهی جامع، مسیری روشن مبتنی بر شناخت دقیق با هدف نیل به جهش تولید را ترسیم کند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، یکی از عوامل جهش تولید که نقشی غیر قابل انکار و حیاتی در این مسیر ایفا می‌ کند، نیروی کار است. در ایران لزوم مداخله دولت در روابط کارگری با فراز و نشیب های بسیاری همراه بود. از انحرافاتی که لازمه حمایت از کارگر را ظلم کردن به کارفرما تلقی می‌ کرد تا بعضی صاحب نظران که لزوم مداخله دولت برای حمایت از کارگر را به کلی انکار می‌ کردند، موانعی بودند که با هزینه‌های بسیاری پشت سر نهاده شدند. با این همه، هنوز ارزش کارگر در فرایند تولید آنچنان که باید برجسته نیست. معضلی که پیدا کردن راه حل مسالمت آمیز برای آن، از نان شب واجب تر است، مخصوصاً برای کشوری که در پی جهش تولید است.

عدم تناسب حقوق دریافتی با تورم، اشتغال ناپایدار مخصوصاً در شرایط فعلی و به دلیل شُیوع کرونا و شروط سختگیرانه جهت برخورداری از بیمه بیکاری، تنها بخشی از معضلات کارگران است.

برنامه«راه حل» امروز با حضور دکتر فرامرز توفیقی، رئیس کمیته دستمزد شورای عالی کار و سید احمد قاسمی، عضو هیات علمی دانشگاه و رئیس هلدینگ کسب و کار کشور، تاثیر عملکرد شرکت های دولتی بر بهبود معیشت مردم را بررسی می‌کند. این برنامه 26 مرداد ساعت 10 به سمع شنوندگان رادیو گفت و گو می رسد.

امتیاز شما