امروز سه شنبه  ۲۷ مهر ۱۴۰۰
با هدف بومی سازی زیرساخت های فنی رسانه ملی:
با هدف بومی سازی زیرساخت های فنی رسانه ملی:

ساخت دستگاه انکودر (H.265/HEVC) به همت متخصصان داخلی

مشاهده ۳۰۹
۱۴۰۰/۰۵/۰۵- ۱۳:۰۶
تعداد بازدید:309
با هدف بومی سازی زیرساخت های فنی رسانه ملی، دستگاه انکودر (H.265/HEVC) به همت متخصصان داخلی طراحی و ساخته شد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، به منظور استفاده بهینه از پهنای باند در اختیار سازمان صدا و سیما برای پخش تلویزیون دیجیتال زمینی، حوزه فنی این سازمان از فناوری DVB-T2 در توسعه آتی تکمیل پوشش جغرافیایی تلویزیون دیجیتال در کشور استفاده کرده و بکارگیری فناوری جدید فشرده سازی h.265/HEVC در این بستر در دستور کار قرار گرفت.

مهندس سیدحمیدرضا حسینی مدیرکل تحقیقات و جهاد خودکفایی در خصوص این دستاورد ارزشمند فنی در معاونت توسعه و فناوری رسانه توضیحاتی ارائه کرده است که در ادامه می خوانید:

استاندارد فناوری h.265/HEVC، از سال 2009 در حال‌ توسعه و تحقیق بوده است و نسخه اول آن در سال 2013 و نسخه دوم و تکمیلی آن در ژوئن 2019 ارائه شد که توانست رقیب جدی برای کدک h.264/AVC شود. چراکه مطابق با آزمایشات صورت گرفته، فناوری h.265/HEVC قادر است با حفظ کیفیت یکسان، نرخ بیت سرویس­های تلویزیونی را از 20 تا 60 درصد نسبت به فناوری قبلی h.264/AVC کاهش دهد. از اینرو بکارگیری فناوری کدک h.265/HEVC در بستر DVB-T2 امکان استفاده از پهنای باند را بهینه­ تر نیز می‌کند.

بنا بر این گزارش، از همان سال های معرفی نسخه اولیه فناوری h.265/HEVC، اداره کل تحقیقات و جهاد خودکفایی معاونت توسعه و فناوری رسانه تحقیقات گسترده ای را در ارتباط با این موضوع آغاز کرد و با حمایت دکتر علیدادی معاون توسعه و فناوری رسانه، بومی سازی دستگاه انکودر h.265/HEVC با وضوح Full HD را با استفاده از توانمندی شرکت های دانش بنیان داخل کشور در دستور کار قرار داد.

این دستگاه قادر است سیگنالHD-SDI 1080P/50 را با فرمت رنگ 4:2:2 و 4:2:0 مطابق با پروفایل­های استاندارد h.265/HEVC فشرده کند.

در ساختار داخلی این انکودر، دستگاه ورودی HDMI و SDI را دریافت می‌کند که این ورودی‌ها می تواند با Loop برای استفاده مجدد در دسترس باشد. ورودی در Mux انتخاب شده و در بخش De-Serializer و De-Embedder صدا از ویدئو جداسازی و ویدئو به بخش انکودر که فشرده ساز تصویر است منتقل می‌شود. صدا به بخش انتخاب کانال صدا منتقل می‌شود. در بخش انتخابی، می توان بین صدای جداسازی شده از ویدئو و یا دو کانال صدای ورودی مجزای دیجیتال یکی را انتخاب کرد. سپس خروجی این انتخاب وارد بخش کدینگ صدا می‌شود. در انتها صدا و ویدئوی فشرده شده با استانداردهایی که کاربر در تنظیمات مشخص کرده وارد بخش MUX انتهایی می‌شود. در این قسمت Transport Stream خروجی ساخته و این TS در بخش انتهایی در دو بخش در دسترس قرار می‌گیرد. می توان TS را بر بستر IP و یا بر بستر ASI دریافت کرد. خروجی ASI از توزیع کننده استفاده می‌کند لذا می توان حداقل دو ASI را به طور هم زمان در اختیار داشت.

این دستگاه از دو منبع تغذیه استفاده می‌کند. کاربر می تواند از طریق پنل جلوی دستگاه و یا با اتصال به اترنت مدیریت از طریق WEB-GUI، جهت مدیریت و مانیتورینگ استفاده کند.

این دستگاه در سایز 2U و با قابلیت نصب در رک، از کدینگ HEVC و MPEG-4 پشتیبانی می‌کند و برای کیفیت های 4K و Full HD بر اساس آپشن ارایه می‌شود.

انتقال بر بستر IP، SDH، فیبر نوری، ارتباط بین استدیو و کابل کواکسیال، استفاده برای راه اندازی IPTV، پزشکی از راه دور Telemedicine، ویدئو کنفرانس Video Conference و ارائه از راه دور Telepresence، نمایشگرهای تبلیغاتی دیجیتالی (Digital Signage)، ایستگاه‌های ارسال ماهواره‌ای (Uplink) و زمینی Terrestrial، Head-End، استفاده در واحدهای سیار و قابل حمل خبرنگاری، لینک مایکروویو،Head-endهای فرستنده‌های زمینی، واحدهای سیار ماهواره‌ای یا SNG, IP SNG، ارتباطات صدا و تصویر بر روی مایکروویو و همچنین آموزش الکترونیکی، نظارت تصویری از راه دور، تلویزیون کابلی و راه اندازی LAN TV کاربردهای این دستگاه به شمار می رود.

لازم به ذکر است، مطابق با کیفیت سنجی انجام شده، کیفیت ویدئوی کد شده توسط این دستگاه در رده کیفی انکودر برندهای بین المللی است که به یاری خداوند هم اکنون این دستگاه به همت متخصصان داخلی طراحی و ساخته شده و در واحدهای بهره بردار نظیر ارتباطات زمینی و ماهواره ای مورد استفاده قرار گرفته است.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما