امروز شنبه  ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
گفتگو با دو جوان نخبه در صداوسیمای مرکز سنندج
گفتگو با دو جوان نخبه در صداوسیمای مرکز سنندج

ما چیزی از خارجی‌ها کم نداریم

مشاهده ۲۶۴
۱۴۰۲/۰۲/۳۱- ۱۱:۱۲
تعداد بازدید:264

سفر اخیر رئیس سازمان به مرکز کردستان سبب شد تا بسیاری از ظرفیت‌ها مرکز بار دیگر دیده‌شود و یکی از آن‌ها دو جوان نخبه بود که دو دستگاه ویژه برای صداوسیما تولید کرده‌بودند. ایوب رضایی، طراح نرم‌افزار هوشمند کنداکتور سیما و رحیم سجادی، سازنده دستگاه«دی.ام. ان . جی» یا همان«جمع آوری اخبار و ارسال از طریق موبایل» دو نخبه‌ای بودند که در سفر رئیس سازمان با وی دیدار و گفت‌وگو کردند و اختراعات آن‌ها مورد توجه رئیس سازمان قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، به این مناسبت به این دو جوان گفت‌وگو کرده‌ایم.

اجرایی شدن نرم‌افزار هوشمند کنداکتور سیما برای نخستین بار در مرکز سنندج

ایوب رضایی متولد سال  1368 و در مقطع کارشناسی ارشد رشته نرم افزار رایانه تحصیل کرده‌است، از  مهر سال  1400وارد صداوسیما مرکز سنندج شده و در واحد فنی مشغول فعالیت است. این جوان نخبه موفق شده است در زمستان 1401 برای اولین بار طرح«نرم‌افزار هوشمند کنداکتور سیما» را  در مرکز سنندج بارگذاری و برای همیشه مشکل تدوینگرها، بازبین‌ها و ناظران پخش را برای ثبت زمان شروع و پایان کنداکتور به صورت خودکار برطرف کند. در مدیریت جدید مرکز سنندج طرح نرم‌افزار هوشمند کنداکتور سیما مورد توجه قرار گرفت و در سفر اخیر رئیس سازمان به صداوسیمای سنندج مقرر شد پس از تأیید، در تمام مراکز صداوسیمای کشور اجرا شود.

در باره طراحی نرم افزار هوشمند کنداکتور سیما که برای نخستین بار در این مرکز اجرایی شده توضیح دهید.

به کمک این نرم‌افزار، پوشه‌های آرشیو، مدیریت و دسته بندی و بنابراین دسترسی به آن‌ها سریع‌تر می‌شود. برای مثال در مواقع بحرانی امکان دسترسی سریع ناظر پخش به پوشه‌های آرشیویِ بازبینی‌شده متناسب با آن بحران فراهم می‌آید. 

در کنداکتورنویسیِ سنتی همه‌ عملیات چینش و زمان‌بندی آیتم‌ها به صورت دستی انجام می­گرفت که کاری طاقت‌فرسا و همراه با خطا بود، اما در نرم افزار هوشمند کنداکتور سیما بعد از واردکردن آیتم‌های اولیه و ثبت برنامه‌های ثابت (به شکل پویا) کنداکتور اولیه به صورت خودکار نوشته می‌شود. در صورت وجود تداخل زمانی یا نبود آیتم‌های اولیه به صورت هوشمند، خطاهای موردنظر به کاربر اعلام می‌شود و تا زمان رفع آن مجوز انتقال و تکمیل کنداکتور داده نمی‌‌شود.

از معایب کنداکتورنویسی به روش سنتی بگویید.

بررسی زمانبندی برنامه‌ها توسط کاربر، زمان‌بر بودن پیدا کردن دستی پوشه‌های مرتبط با زمان خواسته شده در کنداکتور، زمان‌بر بودن پیدا کردن دستی پوشه‌ها توسط ناظر پخش در فضای شبکه که احتمال انتخاب پوشه اشتباه وجود دارد، هزینه‌های چاپگر و مصرف کاغذ، عدم دسترسی آسان مدیر پخش به پوشه‌های مربوط به کنداکتور برای نظارت، احتمال پخش آیتم‌های تکراری به دلیل نبود گزارشی هوشمند از پخش پوشه‌ها در کنداکتورهای گذشته از معایب روش سنتی به شمار می‌رود.

نرم‌افزار هوشمند کنداکتور سیما چه مزایایی دارد؟

تحت شبکه بودن نرم‌افزار و دسترسی کاربر با توجه به پست سازمانی مثل مدیر پخش، کنداکتورنویس، بازبین، و... ، ثبت و دسته‌بندی آیتم­ها (تشخیص طول زمانیِ آیتم توسط برنامه) و امکان جست‌وجو بر اساس عنوان، موضوع، نوع منبع (تأمینی یا تولیدی)، طول زمانی آیتم مورد نظر، ثبت اوقات شرعی اذان همراه با پوشه‌های مربوطه، ثبت برنامه‌های زنده همراه با طول زمانی به صورت پویا، ثبت برنامه‌های ثابت کنداکتور مثل سرود ملی، خبر، برنامه‌های زنده و ... به صورت پویا و قابل تنظیم در هر لحظه توسط کنداکتورنویس و تشخیص تداخل زمانی توسط سامانه، بررسی خودکار تداخل زمانی برنامه‌های ثابت با اولویت اوقات شرعی، اعلام خطا به کاربر در صورت وجود تداخل و عدم مجوز ثبت کنداکتور تا رفع خطا، برداشت خودکار آیتم‌های ثابتِ دارای ترتیب اجرا مثل تلاوت هر جزء قرآن یا حدیث (تعیین شده توسط کاربر) درکنداکتور بدون دخالت کنداکتورنویس (برای مثال اگر امروز در کنداکتور جزء یک قرآن پخش شده‌باشد در روز بعد به صورت خودکار جزء دوم در کنداکتور قرار داده خواهد شد).

تشخیص خودکار زمان شروع و پایان، هنگام ثبت برنامه جدید در کنداکتور و نمایش آن، امکان اعلام زمان باقیمانده تا برنامه بعدی برای درج آیتم جدید به صورت خودکار، انتقال و ثبت برنامه‌های ثابت (مثل سرود ملی، خبر، برنامه‌های زنده و ...) و اوقات شرعی به کنداکتور به صورت خودکار، امکان ثبت دستی یا بارگذاری پوشه‌های Excel مربوط به مناسبت‌های ملی- مذهبی، استانی و امنیتی در تقویمِ نرم‌افزار با قابلیت مشاهده آن مناسبت‌ها توسط کنداکتورنویس در مراجعه به روزِ هر مناسبت، امکان مشاهده کنداکتور توسط بازبین و مدیر پخش برای تایید نهایی آیتم‌ها (با قابلیت پخش هر آیتم توسط کاربر بدون جست‌وجو با کلیک کردن بر روی آن و پخش توسط پلی‌یر داخلی)، امکان مشاهده کنداکتور توسط ناظر پخش و کپی خودکار پوشه‌ها با یک کلیک به صورت تکی یا کلی (بعد از تایید آیتم یا آیتم‌ها توسط مدیر پخش)، امکان خروجی گرفتن از کنداکتور تنظیم شده به صورت PDF، امکان اعلام تعداد تکرار هر آیتم در بازه زمانی از یک ماه تا چندین سال و امکان گزارش زمان‌های پخش آیتم توسط برنامه برای جلوگیری از تکرار بی رویه‌ آن، امکان گرفتن خروجی برای سامانه EPG با یک کلیک، امکان چیدن آیتم‌های تایید شده کنداکتور درplayout  به صورت خودکار، امکان هماهنگی کنداکتورنویس با تدوینگر برای تدوین آیتم‌های پازپخش‌شده (متناسب با بازه زمانی تعیین شده در کنداکتور)، امکان نظارت بر کنداکتور توسط معاونت سیما، قائم مقام و مدیرکل به همراه تمام گزارش­های لازم (امکان مشاهده و پخش آیتم‌ها و مشاهده تعداد تکرار پخش هر آیتم در ماه و سال جاری با تاریخ و ساعت دقیق پخش)، وجود پلی‌یر اختصاصی نرم‌افزار برای پخش آیتم‌ها بدون نیاز به برنامه‌های جانبی، حذف هزینه‌های کاغذ و چاپگر.

 به جوان‌ها اعتماد کنند

رحیم سجادی  متولد سال  1363،  در مقطع کارشناسی الکترونیک تحصیل کرده و از  نیروهای شرکتی است که از سال 1391  وارد صداوسیمای مرکز سنندج شده و 12 سال است در واحد پشتیبانی فنی این مرکز مشغول به فعالیت است. این جوان خلاق در سال 1398 موفق به ساخت  دستگاه «دی.ام. ان . جی» یا همان «جمع آوری اخبار و ارسال از طریق موبایل» شده‌است.

قدری درباره دستگاه دی.ام. ان . جی توضیح دهید و اینکه کجاها کاربرد دارد؟

دستگاه « دی.ام. ان . جی»  یا همان«جمع آوری اخبار و ارسال از طریق موبایل» که  امروزه کاربرد فراوانی برای  گروه‌ها و شبکه‌های خبری دارد تا بتوانند حوادث و خبرها را به صورت زنده به آنتن برسانند.

شرکت‌های خارجی سال‌هاست این دستگاه را تولید می‌کنند، اما با اوضاع اقتصادی و تحریم امروز کشورمان، مشکلاتی برای تأمین این تجهیزات در صداوسیما پیش آمد و من هم تصمیم گرفتم نمونه ایرانی آن را بسازم.  سال  1398  شروع به ساخت آن کردم و در این راه با سختی‌های زیادی از جمله تأمین قطعه و کدنویسی  روبه‌رو شدم.

در حوزه خبر یا برنامه‌هایی که به صورت زنده اجرا می‌شود روال قبلی این گونه بود که از دستگاه اس. ان . اجی استفاده می‌شد که تجهیزات گران‌قیمتی است و نیاز به یک ون دارد و سه نیروی متخصص می‌خواهد و نیازمند اجاره ماهواره برای کانال و پهنای باند از شرکت‌هایی است که ماهواره‌ها را اجاره می‌دهند و این برای صداوسیما هزینه‌بر بود. برخی مواقع اس.ان. اجی هم کارساز نبود، چون باید خبرنگار در میان مردم حرکت می‌کرد و این دستگاه نیازمند برق و قرار گرفتن در فضای ثابت بود.

 این وضعیت موجب می‌شد آزادی عمل خبرنگار گرفته شود، دستگاه«دی.ام. ان . جی» صدا و تصویر را در  برنامه زنده از طریق اینترنت و دیتای موبایل به سمت شبکه‌ای که می‌خواهد روی خط باشد، می‌فرستد. شاید خیلی از دوستان بگویند ما هم از طریق فضای مجازی تصاویر زنده ارسال می‌کنیم خوب چه فرقی دارد؟ پهنای باند تلفن‌های همراه دائم در حال کم و زیاد شدن است و نمی‌توان به عنوان کانال ارتباطی امن و پایدار به آن اعتماد کرد. خیلی وقت‌ها در برنامه‌های زنده می‌بینیم که با گوشی تلفن همراه کیفیت تصویر نداریم و صدا قطع و وصل می‌شود. اندازه قاب کوچک است و وقتی بزرگ می‌شود روی مانیتورهای خانگی کیفیت را از دست می‌دهد.

دستگاه«دی.ام. ان . جی» پهنای باند چند تلفن همراه را تجمیع می‌کند و پهنای باند چند برابر می‌شود.  مزیت دستگاه در این است که دیتا و ویدئو یا صوت وارد شده را از طریق این دستگاه  به سیم کارت ارسال می‌کند و در نهایت در شبکه سیگنال دریافت می‌شود و بدون قطع و وصل شدن با پایداری و امنیت بالای صدا و تصور به آنتن فرستاده می‌شود.

چند وقت با این دستگاه کار انجام داده‌اید؟

نزدیک به یک سال است که این دستگاه در مرکز صداوسیما کردستان زیر بار است و باگ‌ها و نقاط ضعفش تقویت شده و رئیس سازمان صداوسیما در سفر به کردستان در تاریخ 20 اردیبهشت 1402، از ساخت این دستگاه ابراز خرسندی کردند و حمایت و تشویق‌های ایشان برای من بسیار دلگرم‌کننده بود. خواهشم از مسئولان این است که به جوان‌ها اعتماد کنند و باور داشته باشند که ما چیزی از خارجی‌ها کم نداریم.

تصاویر

امتیاز شما